مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410
بهترین دوربین کنترل کودک | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

دوربین کنترل پرستار کودک : مزایا و معایب دوربین های کنترلی (+ قوانین استفاده از آن)

دوربین کنترل پرستار کودک همانطور که از نام آن پیداست به دوربین هایی می گویند که در محیط خانه قرار می گیرند تا به وسیله آن والدین کودک بتوانند در زمان هایی که کودک نزد پرستار است ، قادر باشند ، کودک را تماشا کنند. محل قرارگیری این دوربین ها ، مکان هایی است که پرستار کودک و بچه در آن حضور دارند. در برخی موارد دوربین از دید پنهان است. هدف از نصب دوربین پرستار کودک باید جلوگیری از غفلت یا سوءاستفاده باشد ، نه صرفاً فیلم گرفتن. پس لازم است به جای تمرکز روی ضبط موارد نادرست، به طور واضح انتظارات خود را در اولین زمان مناسب  به پرستار بگویید تا وی بتواند اشتباهات خود را به سرعت جبران کند. مرکز خدمات پرستاری مهرپرور در این مقاله قصد دارد مزایا و معایب احتمالی استفاده از این ابزار را بررسی کند.

نکات مثبت و منفی استفاده از دوربین کنترل پرستار کودک

استفاده از دوربین کنترل پرستار کودک که برای ضبط فعالیت های پرستار بچه در خانه نصب می شود موضوعی به شدت مورد بحث می باشد. در مورد استفاده از آن اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی والدین استفاده از این فناوری را برای نظارت بر ایمنی و مراقبت از کودکشان عاقلانه می دانند. برخی دیگر استفاده از آن را بخصوص در شرایطی که فیلم ها بدون اطلاع پرستار ضبط می شوند نقض کننده حریم فرد می دانند و احساس خوبی به آن ندارند. در صورتی که بدانید از یک دوربین کنترل پرستار کودک چگونه استفاده کنید می تواند ابزاری سودمند باشد. در صورت استفاده نادرست از آن و سلب اعتماد به نفس پرستار می تواند روابط شما را از بین ببرد.

مزایای استفاده از دوربین پرستار کودک

وقتی از والدین سوال می شود که چرا برای ضبط تعاملات پرستار بچه با کودکشان از دوربین استفاده می کنند ، بسیاری از والدین این مزایا را عنوان می کنند:

۱- آرامش خیال والدین در زمان استفاده از دوربین پرستار کودک

برای همه والدین تنها گذاشتن کودک در کنار فردی دیگری دشوار است. والدینی که همواره پرستار کودک داشته اند نیز به راحتی به پرستار جدید اعتماد نمی کنند. والدین برای اطمینان خاطر خودشان در زمان هایی که منزل نیستند از دوربین کنترل پرستار کودک استفاده می کنند.

۲- حق والدین برای نظارت بر ایمنی کودکشان

در بسیاری از مراکز مراقبت از کودک نظیر مدارس و مهد کودک ها نظارت وجود دارد. والدین کودک اعتقاد دارند که نظارت بر پرستار کودک در خانه نباید از این قاعده معاف شود.

۳- دوربین کنترل پرستار برای کودکانی که در تکلم ندارند

فواید استفاده از دوربین کنترل کودک برای کودکی که تکلم ندارد. کودکان خردسال نمی توانند به شما بگویند زمانی که در خانه با پرستار تنها هستند چه اتفاقاتی می افتد. والدین نمی توانند همواره به بازخورد دوستان و همسایگان اکتفا کنند. این نزدیکان کودک و پرستار کودک را بطور پراکنده در پارک یا بیرون خانه می بینند. بچه ای که می تواند صحبت کند به شما هم اطلاع می دهد که پرستار بچه روی تلفنش تمرکز می کند، علیرغم اجازه والدین برای بازی در فضای باز از این کار اجتناب می کند. والدین در این شرایط می دانند روز کودک در حالی که از او دور هستند چطور سپری می شود.

۴- دوربین کنترلی و ارتباط  بهتر والدین با کودک

برخی والدین شاغل در مورد کودک خود احساس غم و گناه دارند. این فناوری به والدین اجازه می دهد چهره کودک خود را تماشا کنند. استفاده از این فناوری به مادران و پدران اجازه می دهد لحظاتی را مشاهده کنند که هر والدی به آن تمایل دارد.

مضرات استفاده از دوربین پرستار کودک

با وجود مزیت های استفاده از دوربین های کنترلی در مورد عدم استفاده از آنها اختلاف نظر هست. مهم ترین دغدغه والدین خدشه وارد شدن به حریم خصوصی و اعتماد پرستار کودک است.

۱- لطمه به اعتماد پرستار کودک

اگر پرستار کودک یک دوربین مخفی در خانه شما کشف کند ، حس می کند که شما به توانایی هایش و صداقتش در کار اعتماد ندارید و احساس صدمه می کند. و ممکن است شما یک رابطه ارزشمند را از دست بدهید.

توصیه مرکز پرستاری کودک مهرپرور : انتخاب شما برای استفاده یا عدم استفاده از دوربین کنترلی پرستار به خودتان بستگی دارد ، اما شما و پرستار کودک باید هر دو در این رابطه راحت باشید.

۲- دوربین کنترل پرستار کودک ممکن است گمراه کننده باشد

ایراد دوربین های کنترلی پوشش مناطق خاصی از خانه است. ممکن است نوزاد در حال گریه باشد اما نببینید که پرستار در آشپزخانه در حال تهیه بطری شیر است! برخی دوربین ها نمی توانند محتوا را به خوبی به شما منتقل کنند.

۳- نقض قوانین در صورت استفاده از دوربین کنترلی توسط شما

قبل از نصب دوربین کنترل پرستار اطمینان حاصل کنید که بر قوانین آن تسلط دارید. در زمان مصاحبه با پرستار کودک ، بررسی های پیش زمینه ای را انجام دهید. در مورد نوع کار ، قوانین منازل ، انتظارات خود را به نیرو به طور شفاف بیان کنید. اگر در منزل دوربین دارید یا قصد نصب دوربین کنترلی دارید در روز مصاحبه به پرستار عنوان کنید. در مورد حفظ حریم خصوصی پرستار به او اطمینان دهید.

قوانین مربوط به دوربین های مدار بسته

نصب دوربین مداربسته نه‌تنها جرم محسوب نمی‌شود، بلکه مورد استقبال مراجع قانونی نیز هست. اما در این راستا محدودیت‌هایی نیز وجود دارند که بعضی از آنها نیاز به مجوز‌های خاص دارند و در برخی فضاها نصب دوربین مداربسته تحت هر شرایطی جرم تلقی شده و بشدت با خاطی برخورد خواهد شد.

  • اصل ٢۵ قانون اساسی هرگونه استراق سمع و نظارت بر دیگران بدون حکم قانونی را منع می‌کند.
  • اصل ٢٢ قانون اساسی تاکید دارد حیثیت افراد باید مصون باشد و برای این صیانت قطعاً ابزارهایی نیاز است که یکی از آنها می‌تواند دوربین باشد.

اما این همه داستان نیست. در ماده ۴١ منشور حقوق شهروندی آمده است که : کنترل‌های صوتی و تصویری خلاف قانون در محیط‌های کار، اماکن عمومی، فروشگاه‌ها و سایر محیط‌های ارائه خدمت به عموم، ممنوع است.»

نصب دوربین مداربسته مخفی

نصب دوربین مداربسته مخفی به هر نحو (در محیط‌های مشاع یا خصوصی) نیازمند مجوز است. در صورت شکایت به واسطه نصب دوربین مخفی حتی در منزل خود فرد، این موضوع می‌تواند به پرداخت جریمه سنگین یا تعقیب قضائی منجر شود.

دوربین کنترل کودک | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

نکات مربوط به استفاده از دوربین های کنترلی در فضای داخلی خانه

به افراد متفرقه باید گفته شود تا آن ها بدانند که توسط دوربین مدار بسته، تحت نظارت قرار گرفته اند. نصب دوربین مداربسته در فضای داخلی ساختمان زمانی مجاز است که همه اعضای خانواده اطلاع داشته باشند. دوربین مداربسته در فضاهای شخصی (حمام ، سرویس بهداشتی) جرم محسوب میشود و نیاز به مجوز قانونی دارد.

نحوه دریافت مجوز برای نصب دوربین مداربسته در محیط های غیر مجاز

پس از ارائه شکایت به واسطه تخریب، تهدید یا خطرات امنیتی و با مطرح کردن ضرورت نصب دوربین مداربسته به نیروی انتظامی یا مراجع قضایی میتوانید در رابطه با دریافت مجوز نصب دوربین مداربسته در محل اقدام فرمائید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید