مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

  • info@mehrparvar.com
  • 021-44442410
تغذیه نوزاد | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

تغذیه نوزاد : بررسی ۹ علامت اصلی گرسنگی در نوزادان (+۸ علامت سیری آنها )

سخت ترین قسمت مراقبت از نوزاد این است که بفهمید آن ها چه می خواهند و این که ندانید به چه دلیل گریه می کنند بسیار ازاردهنده است. اگر آن ها می توانستند بگویند چه اتفاقی برایشان افتاده حل آن برای پدر و مادر و پرستار کودک در منزل بسیار آسان تر خواهد بود.در این مقاله از سایت مرکز پارسیان مهرپرور به بررسی تغذیه نوزاد و علائم اصلی گرسنگی و سیری در نوزاد می پردازیم:

تغذیه نوزاد : ۹ نشانه گرسنگی در نوزاد

۱) گریه کردن

مهم ترین نشانه برای گرسنگی نوزاد گریه کردن است. گریه کردن تنها راه برقراری ارتباط کودک با ما است. نوزاد برای اینکه به والدین و پرستار کودک در منزل نشان دهد که باید به تغذیه نوزاد رسیدگی کنند،گریه می کند. گریه گرسنگی معمولا بلند و آهسته است. گریه کردن یکی از آخرین نشانه های گرسنگی است و اگر مادر زودتر متوجه علائم نشود کودک شروع به گریه می کند. البته مادر قبل از غذا دادن به کودک باید آن را آرام کند.

۲) بیقراری

بیقراری نوزاد مثل دست و پا زدن، انشانه دیگری از گرسنگی کودک است. با دیدن این موضوع سریعا به تغذیه نوزاد رسیدگی کنید. این حالت معمولا زمانی دیده می شود که کودک از خواب بیدار می شود. نوزاد ممکن است شروع به حرکت در اطراف گهواره کند و سعی کند به مادر و پرستار کودک خوب نشان دهد که گرسنه است.

۳) مکیدن دست

زمانی که متوجه شدید که نوزاد یکی از دست ها را سمت دهان می برد و سعی می کند بمکند،یعنی گرسنه است و هر چیزی نزدیک دهانش شود دهان خود را باز می کند. زمانی که مادر این نشانه ها را می بیند، باید هر چه زودتر به تغذیه نوزاد رسیدگی کند.

مکیدن دست نشانه گرسنگی نوزاد | مرکز خدمت پرستاری پارسیان مهرپرور

توجه : به نشانه های گرسنگی زودتر از موعد توجه کنید تا کودک کمتر ناراحت شود.

۴) لبخند

تشخیص زمانی که نوزاد به غذا احتیاج دارد سخت است، به خصوص اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه کند. یکی از بهترین روش ها برای اطمینان از اینکه نوزادتان درست تغذیه نمی شود و هنوز گرسنه است این است که با دیدن مادر لبخند بزند. لبخندی مثل شادی از رسیدن به غذا . زمانی که کودک ۴ ماهه است، آن ها توانایی ارائه لبخند حقیقی را دارند.

۵) نق زدن

غر زدن یکی از بهترین نشانه های گرسنگی است. این واکنش چیزی است که کودکان هنگام گرسنه بودن و تلاش برای یافتن پستان انجام می دهن تا زود تر به تغذیه نوزاد رسیدگی شود.

۶) کشیدن پیراهن مادر

نوزادان خیلی باهوش تر از آنچه فکر می کنیم هستند و همیشه سعی می کنند چیزهایی را به ما بگویند. نشانه دیگر گرسنگی نوزاد این است که آن ها شروع به کشیدن پیراهن مادر می کنند.

توجه: اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه کند، خیلی طول نمی کشد تا یاد بگیرد که غذایش کجاست. بنابراین آن ها در تلاش برای رسیدن به غذا، پیراهن را می کشند.

۷) حرکت سر نوزاد

نیاز اولیه نوزاد غذا خوردن است. زمانی که نوزاد تازه متولد شده باشد، به چیزی بیشتر از این نیاز ندارد. از جمله نیاز های آنها غذا، خواب و دوست داشتن است. آن ها بطور غریزی می دانند که چطور بمکن و قورت دهند. زمانی که نوزاد گرسنه است، سر خود را به سمت منبع غذا تغییر می دهد.

نشانه های گرسنگی نوزاد | مرکز خدمت پرستاری پارسیان مهرپرور

۸) تغییرات در صورت نوزاد

زمانی که بدن انسان در حال گرسنه شدن است، بعضی چیزها اتفاق می افتد. برای مثال:معده قار و قورمی کند و ممکن است کمی به هم فشرده و ناراحت می شویم. این اتفاق برای نوزادان هم می افت و یک سری تغییرات در صورت نوزاد نمایان می شود. در این زمان لطفا به تغذیه نوزاد رسیدگی کنید.

۹) حرکت دست و پا

کودکی که گرسنه است شروع به حرکت سریع می کند، که این حالت معمولا در بازوها و پاهای نوزادان رخ می دهد. اعضای بدن آن ها از کنترل خارج می شود و سعی می کنند به والدین یا پرستار کودک در منزل بفهمانند که وقت تغذیه نوزاد رسیده است.

تغذیه نوزاد : توجه به ۸ نشانه سیری در نوزاد

۱) بستن لب

اگر کسی سعی کند غذا را در دهان آنها فرو کند، لبان خود را محکم به هم نزدیک می کنند.این نشانه سیر بودن نوزاد است.

۲) رد کردن

گاهی اوقات والدین فکر می کنند که نوزاد گرسنه است و تلاش می کنند به کودکی غذا دهند که واقعا گرسنه نیست. چیز دیگری که نوزادان وقتی سیر می شوند انجام می دهند، پس زدن سینه مادر یا شیشه شیر است.

۳) توقف در مکیدن

اگر کودک گرسنه نباشد، مکیدن را متوقف می کند. مهم نیست که آیا شیر آنها از شیشه شیر است یا سینه مادر. اگر سیر باشند دیگر غذا نمی خورند.اگر بزور شیر بخورند آن را تف می کنند.

۴) خوابیدن

یکی از بزرگ ترین نشانه های نوزادان سیر خوابیدن است. مادرانی که با پستان به کودکشان شیر می دهند گاهی اوقات فکر می کنند که نوزاد آن ها به اندازه کافی شیر نخورده . چون که به طور مداوم در حین خوردن به خواب می رود.

۵) گریه زیاد از حد

گریه تنها راه برقراری ارتباط نوزاد با اطرافیان است. زمانی که گرسنه هستند گریه خواهند کرد. والدین بعد از مدتی باید معنای گریه در نوزادان را متوجه شوند.

۶) کشش بدن

بسیاری از ما فکر می کنیم که نوزادان فقط صبح ها یا بعد از اتمام کار کش می آوریم. این کشش راهی برای گرم کردن بدن است. همچنین ما زمانی که راضی هستیم این کار را انجام می دهیم.

۷) تغییرات الگو

اگر مادر در طول شیردهی متوجه تغییر مکیدن نوزاد شود که با فشار کمتری پستان را می مکد نوزاد در حال سیر شدن است.

۸) از بین رفتن نشانه های گرسنگی

در نهایت اگر تمام نشانه های گرسنگی را در نوزاد نبینیم در واقع سیر شده.

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"تغذیه نوزاد : بررسی ۹ علامت اصلی گرسنگی در نوزادان (+۸ علامت سیری آنها )"

دیدگاه خود را بنویسید