مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
نگهداری نوزادان دوقلو|مرکز پارسیان مهرپرور

نگهداری نوزادان دوقلو : ترفندهای مراقبت از دوقلوها (نوزادان تا ۲ سال )

روش نگهداری نوزاد دوقلو

در این مقاله از سایت مرکز مهرپرور به بررسی نگهداری نوزادان دوقلو و ترفندهای مراقبت از دوقلوها می پردازیم. تماشای دو تا نوزاد شبیه هم و با لباس‌هایی یک شکل و یکرنگ همه را به سر ذوق می آورد. بازی کردن نوزادان دوقلو صحنه‌ای شیرین و دوست ‌داشتنی می باشد. اما زمانی که نوزادان دوقلو شروع می‌کنند به گریه‌کردن شرایط تغییر می‌کند و آرامش و شیرینی لحظات پیش وجود ندارد. روش های نگهداری نوزادان دوقلو مهمترین مطالبی است که قصد داریم با مخاطبین مرکز مهرپرور به اشتراک بگذاریم.

در ادامه به موارد زیر می پردازیم :

 • نکات مراقبتی مربوط به مادران نوزاد دوقلو
 • نکات و روش های مربوط به نگهداری از نوزاد دوقلو

نکات مراقبتی مربوط به مادران نوزادان دوقلو

هر زنی وقتی میفهمد که باردار است بدون شک شوقی وصف ناپذیر وجودش را لبریز می کند. احساس مادر بودن ناخودآگاه قلب را از عشق پر میکند. عشقی که با استرس شنیدن خبر سلامت و تشکیل قلب جنین توسط سونولوژیست در آمیخته است. اما لحظه ای که سونولوژیست به مادر میگوید که به جای یک قلب ، ۲قلب در رحم او در حال ضربان است ، چه احساسی پیدا می کند؟

وظیفه مادر باردار جهت نگهداری نوزادان دوقلو

امکان دارد ناخودآگاه اشک از چشمان مادر سرازیر شود و خداوند را برای عظمت بیکرانش شکر کند اما از طرف دیگر مسئولیت بزرگی هم دارد و باید مراقبت های مخصوصی را در دوران بارداری به عهده بگیرد و همه این موارد امکان دارد که مادر را دچار استرس کند. آنچه اهمیت دارد این است که بعد از اطلاع از دوقلو بودن کودکان نیاز به برنامه ریزی دقیق برای تولد کودکان و البته بزرگ کردن آنها وجود دارد.

تغذیه مادران باردار دوقلو ها

مادر کودکان دوقلو نسبت به مادران معمولی به انرژی بیشتری نیاز دارد ، لذا باید تغذیه کافی داشته باشد و ۲برابر مادران شیرده معمولی کالری نیاز دارد. چون معمولا کودکان دوقلو کم وزن به دنیا می آیند پس به مادران که دوقلو باردار هستند توصیه می شود از هفته بیست و چهارم بارداری ، زمان استراحت شان را بیشتر کنند و مراقبت های تغذیه بارداری خود را افزایش دهند.

نگهداری نوزادان دوقلو|مرکز پارسیان مهرپرور

نکته :

۱) کم خونی بیماری است که مادر دوقلوها را در دوران بارداری درگیر می کند ، بنابراین استفاده از مواد مغذی مانند مغزها می تواند در داشتن سلامت کافی موثر باشد.

۲) انجام کارهای زیر برای افزایش شیر مادر مخصوصا در مادرانی که نوزاد دوقلو دارند موثر است :

 • مصرف غذا و مایعات
 • استراحت و خواب کافی
 • مصرف نکردن سیگار و داروهای ضد حساسیت
 • استفاده از دانه های خوراکی مانند رازیانه و شنبلیله 

نکات و روش های مربوط به نگهداری از نوزادان دوقلو

بعد از تولد فرزند زندگی شما تا پایان عمر تغییر می‌کند. ترفندهای زیر کمک می کند والدین به خوبی روش های نگهداری نوزاد دوقلو را اجرا کنند :

 1. تغذیه نوزادان دوقلو
 2. نحوه صحیح شیر دادن به نوزادان دوقلو
 3. ترفند خواباندن نوزادان دوقلوها
 4. برخورد صحیح با گریه نوزادان دوقلو
 5. برنامه خواب نوزادان دوقلو
 6. نکات از پوشک گرفتن نوزادان دوقلو
 7. کمک به رشد توانایی های کلامی نوزادان دوقلو

۱) تغذیه نوزادان دوقلو

معمولاً نوزادان دوقلو وزن کمتری نسبت به بقیه کودکان در بدو تولد دارند. هنگام نگهداری نوزادان دوقلو به تغذیه کودکان توجه بیشتری داشته باشید. همچنین مادران کودکان دوقلو نیاز به توجه و حمایت بیشتری از طرف همسر و بستگان خود دارند و ایجاد هرگونه شک و تردید و باورهای غلط در توانایی شیردهی مادران می تواند در تغذیه نوزادان خلل بزرگی وارد کند. قدرت مکش شیر در نوزادان دوقلو کمتر است و ممکن است کودک نتواند به راحتی شیر مادر را بخورد. اما مادر نباید ناامید باشد ، بنابراین حوصله به خرج دادن و امتحان کردن مکرر می تواند در تغذیه کودکان موثر باشد.

۲) نگهداری نوزادان دوقلو : نحوه صحیح شیر دادن به نوزادان دوقلو

در صورتی که بدن مادر نتواند شیر کافی را تامین کند ، مادر میتواند دفعات شیر دادن را بیشتر کند. شیر دادن به نوزادان به صورت همزمان ، بهترین راه برای صرفه جویی در وقت است. وقتی نوزادان دوقلو به دنیا می آیند وزنشان کم است. نوزاد در معرض افت قندخون قرار دارد. اگر شیر مادر کافی نباشد استفاده از شیر خشک بهترین انتخاب است.

نکته :

شیرخشک را با سرشیشه به نوزاد ندهید و از سرنگ های تزریق برای تغذیه دوقلوها استفاده کنید.

۳) نحوه صحیح خواباندن نوزادان دوقلو

بعد از شیر دادن به نوزاد دوقلو خواباندن آنها اهمیت دارد. معمولاً برنامه زمانی خواب دوقلو با هم سازگار نمی باشد. امکان دارد فرق کند بنابراین باید برای تنظیم برنامه خواب آنها کارهای زیر را انجام دهید :

 • دوش آب گرم
 • آرام صحبت کردن 
 • بغل کردن کودکان
 • مالیدن پشت آن ها
 • هنگام شیر دادن نور اتاق را کم کنید
 • خودداری از بیدار کردن دوقلوها طی شب
 • پس از شیر دادن مجدداً دوقلوها را به رختخواب ببرید

اگر یک برنامه ثابت به طور مرتب انجام شود کودکان به تدریج یاد می گیرند که چه زمانی وقت خواب است.

۴) نگهداری نوزادان دوقلو : برخورد صحیح با گریه نوزادان دوقلو

در صورت بی قراری یکی از دوقلوها ، مادر یا پرستار دوقلوها باید به سمت کودک آرام تر برود ، در این صورت حس حسادت نوزادان بیقرار تحریک میشود و خود را در آغوش مادرش جای میدهد. نوزادان دوقلو هم حس حسادت و هم حس همدلی دارند. برای نگهداری از نوزادان دوقلو تعادل در رفتار را بین دوقلوها رعایت کنید. مثلا به نوزادان همزمان شیر بدهید. در صورتی که برای نوزاد کتاب میخوانید یکی را روی یک زانو و دیگری را روی زانوی دیگر بگذارید. تعادل رفتار با دوقلوها رعایت کنید و با صحبت کردن حس حسادت را از بین ببرید.

نگهداری نوزادان دوقلو|مرکز پارسیان مهرپرور

نکته :

۱) اگر یکی از دوقلوها آرام است ، او را ببوسید تا کودک دیگر بفهمد به دلیل رفتار نادرستش مستحق بوسیده شدن نبوده است.

۲) اگر گریه نوزاد به دلیل کولیک است در درمان کولیک اگر کودک آرام نشد در بغل پدر می تواند آرام بگیرد

۵) برنامه خواب نوزادان دوقلو

به جهت نگهداری نوزاد دوقلو مادر یا پرستار کودک دوقلو باید برنامه ای برای خواب نوزادان ایجاد کنند. نوزادان لازم است به یک زمان معین عادت کند. مثلا در یک ساعت معین با خواندن لالایی ، پخش یک موسیقی ملایم ، ماساژ ملایم پشت آنان ، ایجاد ساعت خواب را برای آنان تداعی کند. در صورت اجرای یک برنامه برای تنظیم خواب بعد از یک مدت زمان معین نوزادان می آموزند زمان خواب چه موقع است و برایشان به صورت یک عادت خواهد شد. همچنین بهتر است مادر زمان تعویض و تغذیه کودکان را همزمان کند تا بتواند زمان آزاد بیشتری برای رفع خستگی داشته باشد و به کارهای شخصی خودش برسد.

۶) نگهداری نوزادان دوقلو : نکات از پوشک گرفتن نوزادان دوقلو

یکی از مسائل مهم در نگهداری نوزادان دوقلو از پوشک گرفتن کودکان است. نوزادهای دوقلو از لحظه ای که دستشویی رفتن را یاد می گیرند به علت رقابتی که بینشان وجود دارد ، زودتر یاد می گیرند. والدین باید در فاصله ها زمانی مشخصی کودکان را به دستشویی ببرند تا این که کم کم این مسئله برای آنها جا بیفتد.

۷) کمک به رشد توانایی های کلامی نوزادان دوقلو

رشد توانایی های کلامی در زمان نگهداری نوزادان دوقلو کندتر است. دلیل این است که تک قلوها گفتار را از والدین می آموزند. در حالی که نوزاد های دوقلو حرف زدن را از هم می آموزند. در این آموزش امکان یادگیری تلفظ های غلط وجود دارد. گاهی ممکن است دوقلوها با زبان مخصوص خودشان با یکدیگر صحبت کنند که برای والدین و اطرافیان قابل فهم نباشد. بررسی های یک مجله زبان شناسی نشان داده است که چیزی در حدود ۴۰ درصد نوزادان دوقلو یک زبان خودساخته مشترک دارند که شامل بعضی از کلمات ابداع شده توسط خودشان ، عباراتی مبتنی بر صدا دارند که البته تا بزرگسالی به استفاده از آن ادامه نمی دهند.

خلاصه مطلب

مادر کودکان دوقلو نسبت به مادران معمولی به انرژی بیشتری نیاز دارد ، لذا باید تغذیه کافی داشته باشد و ۲برابر مادران شیرده معمولی کالری نیاز دارد. با شناخت نکات و روش های مربوط به نگهداری از نوزادان دوقلو می توانید در تربیت و پرورش نوزادان دوقلو بهتر عمل کنید. جهت استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل و مشاوره رایگان می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.