مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
نگهداری نوزادان دوقلو|مرکز پارسیان مهرپرور

نگهداری نوزادان دوقلو : ترفندهای مراقبت از نوزاد دوقلو (+ حقوق پرستار کودک دوقلو )

نکات طلایی نگهداری نوزاد دوقلو + حقوق پرستار نوزاد دوقلو تازه متولد شده

در این مقاله از سایت مرکز مهرپرور به بررسی نگهداری نوزادان دوقلو و ترفندهای مراقبت از دوقلوها می‌پردازیم. تماشای دو تا نوزاد شبیه هم و با لباس‌هایی یک شکل و یکرنگ همه را به سر ذوق می‌آورد. بازی کردن نوزادان دوقلو صحنه‌ای شیرین و دوست ‌داشتنی می‌باشد. اما زمانی که نوزادان دوقلو شروع می‌کنند به گریه‌کردن شرایط تغییر می‌کند و آرامش و شیرینی لحظات پیش وجود ندارد. روش‌های نگهداری نوزادان دوقلو مهمترین مطالبی است که قصد داریم با مخاطبین مرکز مهرپرور به اشتراک بگذاریم.

در ادامه به موارد زیر می‌پردازیم :

 • تاثیر نوزاد دوقلو تازه متولد شده بر زندگی والدین
 • نکات مراقبتی مربوط به مادران نوزاد دوقلو
 • نکات و روش‌های مربوط به نگهداری از نوزاد دوقلو
 • نکات تربیت کودکان دوقلو یا چندقلو

تاثیر نوزادان دوقلو تازه متولد شده بر زندگی والدین

برخی تغییرات در سبک زندگی پس از تولد دوقلو‌ها قابل پیش بینی هستند. والدین برای تمیزی خانه تا چند سال ممکن است نیاز به استخدام یک نیروی نظافتی خوب داشته باشند، زیرا چندقلوها نیاز به تغذیه و مراقبت مداوم در شبانه روز دارند. تاثیر مالی به دنیا آمدن بچه‌های دوقلو بر زندگی والدین قابل توجه است. هرگونه هزینه مربوط به تولد چندقلوها و دوقلوها از نظر پوشک، لباس، غذا و دارو، اسباب‌بازی، صندلی مخصوص، صندلی ماشین و از این قبیل، نسبت به یک کودک بسیار بالاتر است. حتی هزینه مراقبت بهداشتی برای به دنیا آمدن چند قلوها هم چهار برابر بیشتر از یک کودک است. هزینه‌های دیگری نیز هست که تولد بچه‌های دوقلو به خانواده‌ها تحمیل می‌کند مانند:

 • اتومبیل بزرگتر
 • هزینه فضای محل سکونت بزرگتر
 • هزینه پرستار کودک دوقلو در منزل

در برخی موارد ممکن است مادر دوقلوها مجبور شود دست از حقوق خود بکشد و در خانه بماند تا به پرستاری از کودکان دوقلو بپردازد. از آنجا که امکان دارد به دلیل ناتوانی دوقلوها یا دوقلوهای نارس این هزینه بیشتر هم بشود.

تغییرات غیر قابل پیش بینی تولد نوزادان دوقلو

امکان دارد به دلیل تعداد بچه‌ها و زمان کمتری که والدین به هر بچه اختصاص می‌دهند والدین احساس گناه و ناراحتی پیدا کنند و این احساسات در صورت وجود بچه‌های دیگر در خانواده پیچیده تر هم خواهد، در عین اینکه استرس و خستگی مربوط به مراقبت از بچه‌ها گاهی اوقات امکان دارد بر رابطه شما با همسرتان نیز تاثیر بگذارد.

حفظ روابط والدین در حین پرستاری از نوزادان دوقلو

پس از تولد چند قلو‌ها زندگی والدین دچار تشنج می‌شود، پس از تولد والدین انرژی زیادی صرف بچه‌ها می‌کنند و دیگر چیزی برای با سپری کردن وقت با هم دیگر نخواهند داشت، درحالیکه زمان پس از تولد زمانی است که بیشتر از هر چیز به همدیگر نیاز دارید. سعی کنید وقت‌هایی را به هم اختصاص دهید و از هر روز از هم بپرسید که چه چیزهایی نیاز دارید. باید احساساتتان را با هم درمیان بگذارید. فراموش نکنید که رها کردن چندقلوها برای یک پرستار کودک نیز دشوار است، نیاز هست که والدین هم خلاق باشند.

 • مادر چندقلوها می‌تواند برای روز بعد آنها غذا تهیه و در اختیار پرستار کودک قرار دهد.
 • بعضی از زوج‌ها هم سعی می‌کنند وقتی بچه‌ها به خواب رفتند اوقات با هم بودن خود را آغاز کنند.
 • برای کمک به خواب نوزادان می‌توان آنها را در صندلی‌های مخصوص در ماشین نشاند تا خوابشان ببرد.
 • بعضی‌ها هم سعی می‌کنند نصف زمان عادی بیرون بروند تا بتوانند هزینه داشتن دو پرستار را برای پرستاری از کودکان چندقلو فراهم کنند.

افسردگی مادران پس از تولد دوقلوها یا چندقلوها

این مسئله احساس ناراحتی و نگرانی زیادی در مادران ایجاد می‌کند و ممکن است روزها بعد از زایمان و برای بعضی تا هفته‌ها ادامه یابد.در افسردگی پس از زایمان، این علائم حادتر و طولانی‌تر می‌باشند. در این مواقع امکان دارد مادر دچار احساس ناامیدی شود، توانایی خود برای خوب خوابیدن و خوب غذا خوردن را از دست بدهد و فکر آسیب زدن به خود و فرزندش به او را از دست دهد. در صورت مشاهده هر کدام از این علائم فوراً به دکتر مراجعه کنید.

نکات مراقبتی مربوط به مادران نوزادان دوقلو

هر زنی وقتی میفهمد که باردار است بدون شک شوقی وصف ناپذیر وجودش را لبریز می‌کند. احساس مادر بودن ناخودآگاه قلب را از عشق پر میکند. عشقی که با استرس شنیدن خبر سلامت و تشکیل قلب جنین توسط سونولوژیست در آمیخته است. اما لحظه ای که سونولوژیست به مادر میگوید که به جای یک قلب، ۲قلب در رحم او در حال ضربان است، چه احساسی پیدا می‌کند؟

1- وظیفه مادر باردار جهت نگهداری نوزادان دوقلو

امکان دارد ناخودآگاه اشک از چشمان مادر سرازیر شود و خداوند را برای عظمت بیکرانش شکر کند اما از طرف دیگر مسئولیت بزرگی هم دارد و باید مراقبت‌های مخصوصی را در دوران بارداری به عهده بگیرد و همه این موارد امکان دارد که مادر را دچار استرس کند. آنچه اهمیت دارد این است که بعد از اطلاع از دوقلو بودن کودکان نیاز به برنامه ریزی دقیق برای تولد کودکان و البته بزرگ کردن آنها وجود دارد.

2- تغذیه مادران باردار دوقلو‌ها

مادر کودکان دوقلو نسبت به مادران معمولی به انرژی بیشتری نیاز دارد، لذا باید تغذیه کافی داشته باشد و ۲برابر مادران شیرده معمولی کالری نیاز دارد. چون معمولا کودکان دوقلو کم وزن به دنیا می‌آیند پس به مادران که دوقلو باردار هستند توصیه می‌شود از هفته بیست و چهارم بارداری، زمان استراحت شان را بیشتر کنند و مراقبت‌های تغذیه بارداری خود را افزایش دهند.

3 -راهکارهای موثر برای افزایش شیر مادران شیرده

انجام کارهای زیر برای افزایش شیر مادر مخصوصا در مادرانی که نوزاد دوقلو دارند موثر است :

 • مصرف غذا و مایعات
 • استراحت و خواب کافی
 • مصرف نکردن سیگار و داروهای ضد حساسیت
 • استفاده از دانه‌های خوراکی مانند رازیانه و شنبلیله 

نگهداری نوزادان دوقلو|مرکز پارسیان مهرپرور

هشدار درباره کم خونی مادر باردار : کم خونی بیماری است که مادر دوقلوها را در دوران بارداری درگیر می‌کند، بنابراین استفاده از مواد مغذی مانند مغزها می‌تواند در داشتن سلامت کافی موثر باشد.

نکات و روش‌های مربوط به نگهداری نوزادان دوقلو

بعد از تولد فرزند زندگی شما تا پایان عمر تغییر می‌کند. ترفندهای زیر کمک می‌کند والدین به خوبی روش‌های نگهداری نوزادان دوقلو را اجرا کنند :

 1. تغذیه نوزادان دوقلو
 2. نحوه صحیح شیر دادن به نوزادان دوقلو
 3. ترفند خواباندن نوزادان دوقلوها
 4. برخورد صحیح با گریه نوزادان دوقلو
 5. برنامه خواب نوزادان دوقلو
 6. نکات از پوشک گرفتن کودکان دوقلو
 7. کمک به رشد توانایی‌های کلامی نوزادان دوقلو

1) تغذیه نوزادان دوقلو

معمولاً نوزادان دوقلو وزن کمتری نسبت به بقیه کودکان در بدو تولد دارند. هنگام نگهداری نوزادان دوقلو به تغذیه کودکان توجه بیشتری داشته باشید. همچنین مادران کودکان دوقلو نیاز به توجه و حمایت بیشتری از طرف همسر و بستگان خود دارند و ایجاد هرگونه شک و تردید و باورهای غلط در توانایی شیردهی مادران می‌تواند در تغذیه نوزادان خلل بزرگی وارد کند. قدرت مکش شیر در نوزادان دوقلو کمتر است و ممکن است کودک نتواند به راحتی شیر مادر را بخورد. اما مادر نباید ناامید باشد، بنابراین حوصله به خرج دادن و امتحان کردن مکرر می‌تواند در تغذیه کودکان موثر باشد.

2) نگهداری نوزادان دوقلو : نحوه صحیح شیر دادن به نوزادان دوقلو

در صورتی که بدن مادر نتواند شیر کافی را تامین کند، مادر میتواند دفعات شیر دادن را بیشتر کند. شیر دادن به نوزادان به صورت همزمان، بهترین راه برای صرفه جویی در وقت است. وقتی نوزادان دوقلو به دنیا می‌آیند وزنشان کم است. نوزاد در معرض افت قندخون قرار دارد. اگر شیر مادر کافی نباشد استفاده از شیر خشک بهترین انتخاب است.

نکته : شیرخشک را با سرشیشه به نوزاد ندهید و از سرنگ‌های تزریق برای تغذیه دوقلوها استفاده کنید.

3) نحوه صحیح خواباندن نوزادان دوقلو

بعد از شیر دادن به نوزاد دوقلو خواباندن آنها اهمیت دارد. معمولاً برنامه زمانی خواب دوقلو با هم سازگار نمی‌باشد. امکان دارد فرق کند بنابراین باید برای تنظیم برنامه خواب آنها کارهای زیر را انجام دهید :

 • دوش آب گرم
 • آرام صحبت کردن 
 • بغل کردن کودکان
 • مالیدن پشت آن‌ها
 • هنگام شیر دادن نور اتاق را کم کنید
 • خودداری از بیدار کردن دوقلوها طی شب
 • پس از شیر دادن مجدداً دوقلوها را به رختخواب ببرید

اگر یک برنامه ثابت به طور مرتب انجام شود کودکان به تدریج یاد می‌گیرند که چه زمانی وقت خواب است.

4) نگهداری نوزادان دوقلو : برخورد صحیح با گریه نوزادان دوقلو

در صورت بی قراری یکی از دوقلوها، مادر یا پرستار دوقلوها باید به سمت کودک آرام تر برود، در این صورت حس حسادت نوزادان بیقرار تحریک میشود و خود را در آغوش مادرش جای میدهد. نوزادان دوقلو هم حس حسادت و هم حس همدلی دارند. برای نگهداری نوزادان دوقلو تعادل در رفتار را بین دوقلوها رعایت کنید. مثلا به نوزادان همزمان شیر بدهید. در صورتی که برای نوزاد کتاب میخوانید یکی را روی یک زانو و دیگری را روی زانوی دیگر بگذارید. تعادل رفتار با دوقلوها رعایت کنید و با صحبت کردن حس حسادت را از بین ببرید.

نگهداری نوزادان دوقلو|مرکز پارسیان مهرپرور

نکته :

 1. اگر یکی از دوقلوها آرام است، او را ببوسید تا کودک دیگر بفهمد به دلیل رفتار نادرستش مستحق بوسیده شدن نبوده است.
 2. اگر گریه نوزاد به دلیل کولیک است در درمان کولیک اگر کودک آرام نشد در بغل پدر می‌تواند آرام بگیرد

5) برنامه خواب نوزادان دوقلو

به جهت نگهداری نوزادان دوقلو مادر یا پرستار کودک دوقلو باید برنامه ای برای خواب نوزادان ایجاد کنند. نوزادان لازم است به یک زمان معین عادت کند. مثلا در یک ساعت معین با خواندن لالایی، پخش یک موسیقی ملایم، ماساژ ملایم پشت آنان، ایجاد ساعت خواب را برای آنان تداعی کند. در صورت اجرای یک برنامه برای تنظیم خواب بعد از یک مدت زمان معین نوزادان می‌آموزند زمان خواب چه موقع است و برایشان به صورت یک عادت خواهد شد. همچنین بهتر است مادر زمان تعویض و تغذیه کودکان را همزمان کند تا بتواند زمان آزاد بیشتری برای رفع خستگی داشته باشد و به کارهای شخصی خودش برسد.

6) نگهداری دوقلو : نکات از پوشک گرفتن نوزادان دوقلو

یکی از مسائل مهم در نگهداری نوزادان دوقلو از پوشک گرفتن کودکان است. نوزادهای دوقلو از لحظه ای که دستشویی رفتن را یاد می‌گیرند به علت رقابتی که بینشان وجود دارد، زودتر یاد می‌گیرند. والدین باید در فاصله‌ها زمانی مشخصی کودکان را به دستشویی ببرند تا این که کم کم این مسئله برای آنها جا بیفتد.

7) کمک به رشد توانایی‌های کلامی نوزادان دوقلو

رشد توانایی‌های کلامی در زمان نگهداری نوزادان دوقلو کندتر است. دلیل این است که تک قلوها گفتار را از والدین می‌آموزند. در حالی که نوزاد‌های دوقلو حرف زدن را از هم می‌آموزند. در این آموزش امکان یادگیری تلفظ‌های غلط وجود دارد. گاهی ممکن است دوقلوها با زبان مخصوص خودشان با یکدیگر صحبت کنند که برای والدین و اطرافیان قابل فهم نباشد. بررسی‌های یک مجله زبان شناسی نشان داده است که چیزی در حدود ۴۰ درصد نوزادان دوقلو یک زبان خودساخته مشترک دارند که شامل بعضی از کلمات ابداع شده توسط خودشان، عباراتی مبتنی بر صدا دارند که البته تا بزرگسالی به استفاده از آن ادامه نمی‌دهند.

نکات تربیت کودک دوقلو یا سه قلو

تفکیک چندقلوها زمانی که آنها را به تازگی از بیمارستان به خانه آمده اند بسیار دشوار می‌باشد، پس اگر آنها را با هم اشتباه گرفتید اصلاً احساس گناه نداشته باشید. در بسیاری از مواقع والدین زیادی دستبند بیمارستان بچه‌ها را در نمی‌آورند یا برای آنها دستبندهای مخصوص تهیه می‌کنند. بعضی‌ از والدین هم ناخن انگشت بزرگ هرکدام از نوزادان را به یک رنگ خاص می‌زنند. وقتی فرزندانتان بزرگتر می‌شوند و شخصیت آنها رشد می‌کند، تشخیص دادن آنها از یکدیگر آسان‌تر خواهد شد. والدین معمولاً نگران استقلال شخصیت چندقلوها می‌باشند. در ادامه مقاله به بررسی چند مورد برای حمایت از شخصیت و فردیت چندقلوها اشاره می‌کنیم:

 • در انتخاب اسامی نوزادان دقت کنید.
 • برای هرکدام زمان جداگانه اختصاص دهید.
 • برای هرکدام اسباب‌بازی‌های جداگانه بخرید.
 •  هرگز لباس‌های یکسان به بچه‌ها نپوشانید.
 •  برای لباس‌های آنها کمدهای جداگانه استفاده کنید.
 • هنگام پرستاری از بچه‌های دوقلو آنها را با هم مقایسه نکنید !
 • وقتی بزرگتر می‌شوند، آنها را تشویق کنید علایق متفاوتی را دنبال کنند.
 • در روز تولدشان به آنها هدایای جداگانه بدهید و برایشان کیک‌های جداگانه بخرید.
 • در هنگام صدا زدن بچه‌ها، آنها را با اسم صدا بزنید، به جای اینکه بگویید، “دوقلوها” یا “سه‌قلوها”.

آموزش به کودکان دوقلو یا چندقلو

در مورد مهارت‌هایی که به بچه‌ها آموزش می‌دهید مانند مهارت راه رفتن، به زبان آوردن اولین کلمات یا یاد گرفتن دستشویی کردن، هر زمان که متوجه شدید یکی از بچه‌ها در یکی از مسائل از دیگری کندتر می‌باشد، برای تعیین دامنه سنی استاندارد برای آن مهارت در آن‌ها با پزشک کودک صحبت کنید. وقتی بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، باید به توانایی‌های همه آنها توجه داشته باشید و به آنها کمک کنید در آن مهارت پیدا کنند. همچنین به یاد داشته باشید که بعضی از نوزادان تاخیرهای رشدی طبیعی دارند که نباید نادیده انگاشته شوند.

اگر علاوه بر چندقلوها بچه‌های بزرگتر دیگری هم در منزل دارید، اهمیت دارد که به نیازها و مشکلات آنها هم در مورد داشتن خواهر و برادرهایی متفاوت رسیدگی کنید. ممکن است بچه‌های بزرگتر در منزل نسبت به توجه بیش از حد شما به چندقلوها حساس شوند. سعی کنید برای هر کودک زمانی را که اختصاص می‌دهید فقط به نیاز‌های همان کودک توجه کنید.

جدول حقوق ماهانه پرستار و مراقب کودک و نوزاد دوقلو در منزل سال 1401

در صورت وجود شرایط اختصاصی در قیاس با شرایط مندرج در جدول، تعرفه‌ها متناسب با تفاوت شرایط، تغییر خواهد کرد.

نوع خدمات مورد نیاز کودکان و یا نوزادان دوقلو
 حقوق پایه ماهیانه پرستار روزانه (ریال)
 حقوق پایه ماهیانه پرستار 24 ساعته یا پرستار شبانه روزی (ریال)
پرستار نوزاد یا کودک 2 قلو 67.000.000 100.000.000
تعرفه خدمات مازاد مورد نیاز کودکان (ریال)
انجام آشپزی و امور منزل 6.000.000 10.000.000
داشتن بیماری زمینه ای در کودک یا نوزاد 8.000.000 10.000.000
خدمات مازاد همراه کودک یا نوزاد 8.000.000 10.000.000
آموزش به کودک | رسیدگی به امور درسی 8.000.000 10.000.000
حقوق پایه ماهیانه مرکز بر اساس میزان 8 ساعت کار در 5 روز هفته ( شنبه تا چهارشنبه ) می‌باشد.
در صورت افزایش یا کاهش روزهای کاری، به ازای هر روز به میزان 20 % حقوق پایه، به حقوق ماهیانه اضافه یا از آن کم خواهد شد.
در صورت نیاز به روزهای پنجشنبه به میزان 15 % حقوق پایه، به حقوق ماهیانه اضافه می‌شود.
به ازای هر ساعت افزایش یا کاهش در ساعات کاری روزانه، حقوق پایه ماهیانه به مبلغ 300 هزار تومان افزایش یا کاهش می‌یابد.
برای فایل‌های روزانه و با شروع کار خیلی زود مثلاً (6:30 صبح ) و یا بد مسیر بودن، حقوق ماهیانه 300 هزار تومان بالاتر اعلام می‌شود.
حقوق ماهیانه خدمت یک روز در هفته 40 درصد حقوق پایه مرکز، 2 روز در هفته 55 درصد، 3 روز در هفته 70 درصد، 4 روز در هفته 85 درصد و 5 روز در هفته 100 درصد حقوق پایه است.

توجه : تعرفه‌ها بنا به تغییر شرایط بروزرسانی خواهد شد.

خلاصه مطلب نگهداری نوزادان دوقلو

مادر کودکان دوقلو نسبت به مادران معمولی به انرژی بیشتری نیاز دارد، لذا باید تغذیه کافی داشته باشد و ۲ برابر مادران شیرده معمولی کالری نیاز دارد. با شناخت نکات و روش‌های مربوط به نگهداری از نوزادان دوقلو می‌توانید در تربیت و پرورش نوزادان دوقلو بهتر عمل کنید. اگر طریقه پرستاری از بچه‌های دوقلو خود را نمی‌دانید می‌توانید علاوه بر مطالعه مقاله، جهت مراقبت از کودکان دوقلو خود پرستار نوزاد استخدام نمایید. جهت درخواست پرستار کودکان دوقلو در منزل پیام دهید.