مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
عفونت باکتریایی در کودکان | مرکز پارسیان مهرپرور

عفونت باکتریایی در کودکان : علائم عفونت باکتریایی و انواع آن +7 روش درمان خانگی عفونت خون

عفونت باکتریایی در کودکان

هنگامی که سویه­ ی قدرتمندی از باکتریها وارد جریان خون شوند، عفونت حاصل آنها در خون عفونت باکتریایی یا باکتریمی (معمولاً به عنوان مسمومیت خون شناخته می شود) نامیده می شود. عفونت باکتریایی در کودکان می تواند جدی باشد، اما معمولاً توسط آنتی بیوتیک ­ها با موفقیت درمان می­ شود، به خصوص اگر زود و به موقع نسبت به درمان آن اقدام شود. به لطف وجود واکسن­ هایی برای اغلب عفونت­ های باکتریایی، امروزه ابتلا به عفونت باکتریایی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. اما باز هم در صورت بروز می تواند خطرات زیادی را برای کودکان شما به همراه داشته باشد. اما با مطالعه این بخش به موراد زیر دست می یابید که بسیار با ارزش است.

 • علل ابتلا به عفونت باکتریایی
 • راه های تشخیص
 • علائم عفونت و تب باکتریایی
 • پیشگیری از عفونت باکتریایی در کودکان

علت عفونت خون ( عفونت باکتریایی ) در کودکان

اگر کودک شما مبتلا به بیماری کم خونی داسی شکل (تالاسمی)، عفونت HIV، و یا سایر انواع بیماری­ های مربوط به اختلال سیستم ایمنی بدن باشد، در این حالت بچه شما با احتمال بیشتری در معرض خطر ابتلا به عفونت باکتریایی در کودکان خواهد بود. در برخی موارد نادر، کودک عفونت را از باکتری هایی مانند استافیلوکوک اورئوس یا گروه استرپتوکوک می ­گیرد، که این دسته از باکتری­ ها گاهاً امکان دارد از طریق وجود یک بریدگی در پوست وارد خون شوند. جوش ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می توانند تاثیر خود را در ابتلای فرزند شما به این بیماری گذارند. همین طور امکان دارد کودک از طریق ورود باکتری نایسریا مننژیتیدیس به دستگاه تنفسی خود و یا از طریق ورود باکتری سالمونلا به روده­ اش مبتلا به عفونت خونی شود.

راه های تشخیص عفونت باکتریایی در کودکان

شما به عنوان پدر و مادر چگونه می توانید تشخیص دهید که فرزندتان به عفونت باکتریایی مبتلا شده است؟

تشخیص عفونت باکتریایی در کودکان کار دشواری است، به این دلیل که امکان دارد کودک شما هیچ علامت دیگری جز تب نداشته باشد. همچنین امکان دارد او بد اخلاق شده، مشکلاتی در غذا خوردن و یا تنفس پیدا کند، یا رنگ پریده و خواب آلود باشد. بنابراین، در صورتی که شما در مورد امکان عفونت کودکتان به این بیماری نگران هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. عفونت های خونی ناشی از موارد زیر معمولا با تب، درد و قرمزی شدید در اطراف زخم مشخص می­ شوند.

علائم عفونت خون در کودکان | مرکز پارسیان مهرپرور

 • جوش 
 • بریدگی­ ها
 • یا دیگر اختلالات پوستی

در صورتی که متوجه وجود هر یک از این علائم در کودکتان شدید، حتماً او را پیش دکتر ببرید! چرا که این نوع از عفونت های باکتریایی در کودکان می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی­ تری شوند.

 علائم عفونت باکتریایی در نوزادان و کودکان

در صورتی که تنها علامتی که در کودکتان وجود داشت، داشتن تبی برابر با ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۸.۹ درجه سلسیوس) و یا بیشتر باشد و از طرفی هیچ دلیل دیگری مثل موارد زیر برای تب کودک وجود نداشته باشد .

در نتیجه امکان دارد پزشک کودک را از نظر وجود عفونت یاکتریایی در کودکان عفونت ویروسی مورد معاینه قرار دهد. در این راستا پزشک چگونگی وضع ظاهری و رفتار کودکتان ،آنچه را که کودک در معرض آن قرار داشته است، طول مدت بیماری کودک، و تاریخچه سلامتی او را مورد بررسی قرار می­ دهد. از طرفی، در صورتی که کودکتان زخمی داشته باشد، پزشک زخم کودک شما را نیز از نظر وجود نشانه­ هایی از عفونت باکتریایی در کودکان را بررسی می­ کند.

تشخیص پزشک در عفونت و تب باکتریایی در کودکان

اغلب کودکان تب باکتریایی یا همان تب آلوده مبتلا به عفونت ویروسی نمی­ باشند، با این حال از آنجایی که تشخیص به موقع عفونت باکتریایی در کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین اگر پزشک دلایلی مبنی بر احتمال وجود عفونت باکتریایی داشته باشد، می­ تواند از انجام آزمایشات خون برای کسب اطمینان در مورد وجود یا عدم وجود این بیماری بهره ببرد. یکی از راه های تشخیص این بیماری از راه آزمایشات خون بوده است که امروزه به کمک علم پزشکی و پیشرفت های آن تشخیص ها را سریع تر کرده است.

نشانه های عفونت خون در کودکان| مرکز پارسیان مهرپرور

مصرف آنتی بیوتیک برای درمان انواع عفونت خون در کودکان

بعد از مشاهده نتایج آزمایشات، اگر توسط پزشک تشخیص داده شود که کودکتان به عفونت باکتریایی مبتلا است، وی باید تجویز آنتی بیوتیک ­هایی را برای کودک شما شروع کند (در واقع، در صورتی که حاضر شدن نتایج آزمایشات برای مدتی زمان ببرد و در همین حین نیز پزشک به احتمال وجود عفونت در فرزندتان مشکوک باشد؛ وی می­ تواند تا زمان حاضر شدن جواب آزمایش ها و کسب اطمینان درباره وجود بیماری، تجویز آنتی بیوتیک ها به فرزندتان را شروع کند). اتمام کامل فرآیند درمان با آنتی بیوتیک­ ها و همچنین انجام پیگیری­ های مجدد بنا به توصیه و صلاحدید پزشک بسیار مهم و ضروری است. یعنی پس از بهبودی نسبی کودکتان روند درمان را متوقف نفرمایید و طبق درمان تجویز شده ادامه دهید تا طول درمان به اتمام برسد.

پیشگیری از عفونت باکتریایی در کودکان

با تمیز نگه داشتن زخم­ ها و بریدگی ­های فرزندتان و همچنین با جلوگیری از دستکاری آنها، از آن در برابر ابتلا به عفونت های باکتریایی محافظت کنید. اگر کودک شما زخمی در بدن خود دارد، به وجود علائم عفونی در کودکتان توجه کنید، تا در صورت لزوم بتوانید نسبت به درمان به موقع عفونت اقدام کنید. این اقدامات اولیه ساده می تواند خطر ابتلا به عفونت باکتریایی در کودکان شما را تا درصد بالایی کاهش دهد. در ادامه مراقبت از کودک را در این دوران توصیه میکنیم. چرا که درصورت پرستاری از کودک خود روند بهبودی و یا خطر ابتلا را در کودکتان به شدت کاهش می دهید.

۷ درمان خانگی عفونت خون ( عفونت باکتریایی ) در کودکان

همانطور که گفته شد عفونت خون در کودکان ، هنگامی رخ می دهد که مواد شیمیایی به جریان خون وارد شده و باعث ایجاد آسیب های جدی در سراسر بدن می شوند. . در این بخش نگارش  چند روش درمان طبیعی و خانگی عفونت خون در کودکان آورده شده است.

از روش های درمان خانگی عفونت خون، در کنار درمان پزشک و به منظور تکمیل کردن درمان اصلی موثر خواهد بود.

۱- استفاده از زردچوبه برای درمان عفونت

زردچوبه یک داروی سنتی خانگی برای انواع مختلفی از مشکلات سلامتی از جمله عفونت خون است. کورکومین موجود در زردچوبه برای بالا بردن سطح پروتئین خون بسیار مناسب است. افزایش پروتئین خون در بدن می تواند انواع مختلفی از عفونت ها را متوقف کند. همچنین زردچوبه برای جلوگیری از تورم بسیار مفید می باشد. از زردچوبه به روش های زیر کمک بگیرید:

درمان خانگی عفونت باکتریایی | مرکز پارسیان مهرپرور

 • هنگام پخت و پز، یک قاشق چایخوری زردچوبه را به غذا اضافه کنید.
 • یک قاشق چایخوری زردچوبه را در یک لیوان آب گرم ریخته و بنوشید.

۲- آب لیمو درمانی مناسب برای عفونت خون

آب لیمو منبع غنی از ویتامین C به شمار می رود که می تواند در درمان عفونت خون بسیار تاثیرگذار باشد. لیمو باعث افزایش عملکرد ایمنی بدن می گردد. همچنین باعث مهار رشد باکتری ها و کمک به سم زدایی خون می شود. از آب لیمو به روش زیر استفاده کنید:

 • آب نصف لیمو را در یک لیوان آب گرم ریخته و بنوشید
 • از آن به طرق مختلف در کنار وعده های غذایی استفاده نمایید.

۳-چای سبز درمان طبیعی عفونت باکتریایی

تحقیقات ثابت کرده است که چای سبز برای درمان عفونت خون بسیار موثر است. چای سبز دارای ترکیباتی است که می تواند موجب مهار باکتری ها شود. روزانه دو بار، صبح و شب چای سبز تازه را دم کرده و بنوشید.

۴- سیر درمان طبیعی عفونت باکتریایی

سیر از بهترین سبزیجات برای درمان بسیاری از بیماری ها است. در درمان عفونت خون نیز یکی از مناسب ترین درمان ها سیر است زیرا حاوی ماده ای به نام آلیسین بوده که به مبارزه در برابر باکتری های عفونت زا و سمی خون می پردازد. همچنین استفاده از سیر سیستم ایمنی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

سیر برای درمان عفونت خون| مرکز پارسیان مهرپرور

 • استفاده از سیر را در وعده های غذایی روزانه فراموش نکنید.
 • می توان چند حبه سیر خرد شده را با عسل ترکیب و استفاده نمود.

۵-ماش برای درمان عفونت باکتریایی

ماش گیاه بومی هند می باشد که در درمان عفونت خون تاثیر گذار است. ماش التهاب را کاهش می دهد و موجب خنثی شدن  HMGB1 در خون می گردد.در هفته، چندین مرتبه از ماش در کنار وعده های غذایی، یا حتی به عنوان وعده اصلی غذایی استفاده شود.

۶-عسل درمان طبیعی عفونت باکتریایی

عسل موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از این رو به طور گسترده ای در درمان بسیاری از امراض به ویژه سپسیس تاثیر گذار خواهد بود.

 • روزانه دو قاشق غذاخوری عسل بخورید.
 • مقداری عسل را در یک لیوان شیر گرم ریخته و استفاده کنید.

۷- ویتامین C درمان طبیعی عفونت باکتریایی

ویتامین C در درمان مسمومیت خون نقش مهمی دارد. این ویتامین کمک می کند تا حد زیادی از شروع عفونت خون جلوگیری شود.

 • خوردن میوه های طبیعی و سرشار از ویتامین C
 • به صورت تزریقی و یا قرص های ویتامین C

خلاصه مطلب عفونت باکتریایی در کودکان

از علائم این بیماری می توان به درد شکمی، افزایش میزان تنفس، افزایش ضربان قلب، تغییرات سریع دمای بدن و کاهش دفع ادرار اشاره نمود. در صورت عدم درمان، این بیماری می تواند موجب اختلالات شدید و تهدید کننده جریان خون شود و حتی زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین انتخاب درمانی به موقع و مناسب برای جلوگیری از عواقب جدی این بیماری ضروری است. اگر در روند پرستاری از کودک خود دچار مشکل هستید و یا به هر دلیلی توانایی مراقبت ۲۴ ساعته از وی را ندارید به شما توصیه میکنیم که از پرستار کودک در منزل استفاده کنید.

بیماری عفونت خون در کودکان | مرکز پارسیان مهرپرور

مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور نیز با پرستاران متخصص و مجرب و تجربه ای نزدیک به دو دهه در این راستا می تواند این مشکل شما را هم در درمان، و هم در پیشگیری کودکان شما به این بیماری و سایر بیماری ها، برطرف سازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به صفحه خدمات پرستاری کودک در منزل مراجعه کنید.