مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
بیماری اوریون در کودکان | مرکز پارسیان مهرپرور

اوریون در کودکان : عامل و علائم نگران کننده بیماری اوریون (گوشک) + دارو و درمان خانگی

همه چیز درباره اوریون در کودکان

اوریون در کودکان یا بیماری بیخ گوشی امری نادر است. این بیماری در کودکانی که واکسن سرخک ، اوریون و سرخجه (MMR) را دریافت نکرده اند، بیشتر دیده می شود. حتی اگر نوزاد شما این واکسن سه گانه را زده باشد نیز ممکن است مقدار زیادی از ویروس اوریون کودکان را دریافت کند؛ چرا که واکس صد درصد موثر نیست.

عامل بیماری اوریون چیست؟

اوریون، گوشک یا بناریشک یا بیخ گوشی یک بیماری ویروسی است که بوسیله ویروسی با همین نام یعنی ویروس اوریون ایجاد می‌شود. این بیماری ویروسی بسیار دردناک است . اوریون اغلب در کودکان دیده می‌شود و ممکن است عوارض شدیدی را در پی داشته باشد. اوریون در کودکان بالای دو سال بیشتر دیده میشود دوره کمون اوریون در کودکان ۱۴ تا ۲۱ روز است منظور ما ا ز دوره کمون مدت زمانی است که بین ورود ویروس به بدن و آلوده شدن فرد با بروز علائم بالینی وجود دارد.

نشانه های بیماری اوریون در کودکان

بیماری اوریون در کودکان در سنین ۵ تا ۱۰ سال شایعتر است. این بیماری در کودکان زیر ۲ سال اتفاق نمی افتد و در افراد میانسال نیز نادر می باشد. ممکن است یک یا دو روز پیش از شروع علائم عمده، کودک دچار بد حالی عمومی شود ، سپس غدد بزاقی در ناحیه بناگوش و زیر چانه متورم می شوند، این علامت می تواند همراه تب دیده شود. اوریون یکی از شایعترین بیماری‌ها در کودکان است که غدد بزاقی کودک را درگیر کرده و نشانه های اولیه آن مانند سرماخوردگی خفیف شامل موارد زیر است :

 • تب
 • سردرد
 • گلودرد
 • گوش درد
 • بی قراری
 • درد عضلانی
 • بی اشتهایی
 • ورم بناگوش و لوزه ها

علائم نگران کننده بیماری اوریون در کودکان

تورم ممکن است نخست در یک طرف صورت ایجاد شده و سپس طرف دیگر را درگیر سازد و یا این که همزمان در هر دو طرف بروز کند. تورم غدد بزاقی سبب درد هنگام بلعیدن می شود. انتقال ویروس این بیماری از طریق بزاق دهان و تنفس می باشد، اوریون نیازی به درمان و استفاده از دارو ندارد ، در بعضی موارد ممکن است ویروس اوریون باعث مننژیت، ورم لوز المعده و یا ورم بیضه ها شود که در این صورت حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

از علائم خطرناک بیماری اوریون سردرد شدید همراه با تهوع و استفراغ است که باید در اوریون جدی گرفته شود.

درمان خانگی بیماری اوریون در کودکان

خوردن مایعات گرم، استراحت کافی و جداسازی بیماران از افراد غیر مبتلا می تواند به بهبود بیماری اوریون کمک کند. کودکی که اوریون گرفته باید اتاقی برایش در نظر بگیریم تا بیمار کاملا استراحت کند .تغذیه در دوران ابتلا به اوریون اهمیت زیادی دارد ،  هرچند که بیمار در این دوره با بی‌اشتهایی مواجه است، اما باید سعی کرد با حوصله‌ به او غذا داد تا کمتر دچار ضعف سیستم ایمنی بدن شود و بیماری او شدت پیدا نکند. اقداماتی که می توان به کودک مبتلا به اوریون کمک کند :

 1. خواب و استراحت کافی
 2. غرغره کردن آب نمک گرم
 3. مصرف مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن
 4. کنترل درجه حرارت بدن کودک و کمک به پائین آوردن آن
 5. استفاده از کیسه آب گرم برای کمک به کاهش درد موضع
 6. تهیه غذاهای مایع مثل شیر، سوپ و یا ماست برای کودک ، زیرا با توجه به مشکل کودک در زمان بلع، غذاخوردن برای او دشوار است.
 7. استفاده از  مایعات فراوان برای کودک بدهید و در صورت وجود مشکل در نوشیدن استفاده از نی ، برای کمک به برطرف کردن مشکل خشکی دهان در کودک

واکسن اوریون در کودکان

واکسیناسیون بهترین راه پیشگیری از این بیماری است. در صورتی که هر یک از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا شد باید کودک در تماس مستقیم با فرد نباشد. در صورتی که کودک نسبت به اوریون واکسینه نشده است، بهتر است در این زمان از ایمنوگلوبولین (که پادتن آماده شده است) استفاده کند تا نسبت به ابتلا به این بیماری مصون شود.

عوارض بیماری اوریون در کودک چیست؟

شایع‌ترین عارضه بیماری اوریون تورم مغز و پرده‌های مغز می‌باشد. اگر کودک در هنگام بیماری یا پس از بهبود دچار تب، سردرد، استفراغ، تحریک پذیری و سفتی گردن شود به این معنا می باشد که در نتیجه هجوم ویروس به مغز دچار تورم پرده‌های مغز یا خود مغز شده است. کودک باید در بیمارستان بستری شود.  آنسفالیت یا مننژیت در کودک ممکن است منجر به ناشنوایی دائم شود.

پسران در سن بلوغ ممکن است دچار تورم در بیضه ها شوند که حدود یک هفته پس از شروع اوریون اتفاق می افتد. این عارضه در سنین ۱۴ تا ۳۵ سالگی به وجود می‌آید و در سنین قبل از بلوغ نادر است. تورم یک یا هر دو بیضه موجب تب و لرز و درد بیضه‌ها می‌گردد. عقیم شدن به دنبال تورم بیضه‌ها بسیار نادر است.

عارضه تورم غده لوزالمعده شکایت دیگری است که از بیماری اوریون میشود که خوش‌خیم و گذرا  است و گاهی باعث درد شدید شکمی همراه با تب، تهوع و استفراغ شدید میشود که البته معمولا علائم بیماری در عرض ۲ تا ۳ روز فروکش می‌کند.

پیشگیری از اوریون در کودکان

با واکسیناسیون می‌توان از اوریون پیشگیری کرد. واکسن اوریون در قالب بخشی از واکسیناسیون سرخک ـ اوریون ـ سرخجه (واکسن ام ام آر) دریافت می‌شود که معمولاً در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی تزریق می‌شود. تزریق دوم واکسن MMR معمولاً در بازه سنی ۴ تا ۶ سالگی انجام می‌شود. البته این روند کلی و معمول واکسیناسیون و ایمن‌سازی است و موارد استثناء و شرایط خاصی نیز پیش می‌آید. با رعایت چند اقدام احتیاطی ساده می‌توان از سرایت عفونت جلوگیری کرد:

 • شستن دست با آب و صابون در طول روز
 • نرفتن به مدرسه یا محل کار تا ۵ روز پس از شروع علائم
 • پوشاندن جلوی بینی و دهان با دستمال پس از عطسه یا سرفه

خلاصه مطلب اوریون در کودکان

در صورت مشاهدده نشانه های بیماری اوریون در کودک برای اطمینان از تشخیص ای بیماری به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که این بیماری بعد از گذشت ده روز همچنان با سفتی گردن و  یا سردرد همراه است حتما با پزشک کودک تماس بگیرید.

دیدگاه در"اوریون در کودکان : عامل و علائم نگران کننده بیماری اوریون (گوشک) + دارو و درمان خانگی"

دیدگاه خود را بنویسید