مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
استخدام پرستار کودک در منزل | مرکز پارسیان مهرپرور

استخدام پرستار کودک ، بچه و نوزاد در منزل : راهنمای استخدام پرستار کودک مناسب

نکات طلایی استخدام پرستار و مربی کودک ، بچه و نوزاد در منزل

معضل امروز خانم های متاهل و شاغل نگهداری کودک به نحو مناسب است. والدین برای نگهداری بچه خود گزینه هایی دارند. استخدام پرستار کودک یا سپردن کودک به مهد. کدام روش از نظر فکری و جسمی برای کودک مناسبتر است؟ ترجیح والدین استخدام نگهدار کودک در منزل برای رسیدگی بهتر است. در صورتی که پرستار کودک مناسب استخدام نکنید دردسرهایی خواهید داشت. مباحثی که در این مقاله قصد بررسی آنها را داریم به شرح زیر است :

 • سن کودک برای استخدام پرستار
 • ویژگی های پرستار کودک مناسب
 • چطور به پرستار کودک اعتماد کنیم؟
 • ارتباط مناسب والدین با پرستار کودک
 • همسویی رفتار والدین و پرستار کودک
 • مدت زمان لازم برای آشنایی کودک و پرستار
 •  نکات مورد توجه در روز مصاحبه پرستار کودک
 • نحوه استخدام پرستار کودک در منزل از طریق موسسات پرستاری
 • هزینه استخدام پرستار کودک در منزل سال 1400

سن کودک برای استخدام پرستار کودک

اولین نکته در مورد انتخاب پرستار کودک سن کودک می باشد. کودکانی که تکلم ندارند کنترل شرایط منزل برای آنها اهمیت بیشتری دارد. کودکانی که خودشان  صحبت می کنند ، می توانند اتفاقات خانه را گزارش دهند. بهتر است برای کودکان بزرگتر والدین پرستاری را انتخاب کنند که توانایی کار و بازی با کودک را داشته باشد. حتی می توان پرستاری استخدام کرد که تجربه یا تحصیلات مرتبط داشته باشد. پرستار نوزاد لازم است با مهارت های نگهداری از نوزاد آشنا باشد. برای مثال پرستارانی که خودشان مادر هستند یا تجربه نگهداری از نوزاد را دارند، برای نگهداری از نوزاد در منزل گزینه مناسبتری محسوب خواهند شد. همه والدینی که سرپرستی یک کودک خردسال را بر عهده دارند با مسائل زیر روبرو هستند:

 • اصولاً شاغل می باشند و در حال رفت و آمد به مدرسه و محل کار می باشند.
 • برخی مشاغل دشوار تری دارند و مأموریت های کاری می روند.
 • والدین نیز به زمان هایی برای استراحت کردن احتیاج دارند.
 • والدین به دلیل مشغله کاری به کمک احتیاج دارند.

ویژگی های پرستار کودک مناسب

یکی از ویژگی های پرستار کودک خوب، نداشتن معلولیت و داشتن اندام بدنی مناسب است . پرستار کودک بهتر است خودش مادر باشد. نیازهای روانی وی برآورده شده و سلامت روانی نسبی داشته باشد. عصبانیت، پرخاشگری، وسواس و دیگر اختلالات روانی را نداشته باشد. والدین می توانند تحقیقاتی درباره پرستار کودک و خانواده اش انجام دهند. در این صورت کودک، امنیت روانی و جسمی خواهد داشت. پرستار باید از نظر سبک تربیتی توجیه شود و تناقضات تربیتی با والدین نداشته باشد. بهتر است مادر مدتی در کنار پرستار باشد تا وی به نحوه تربیت و برخورد با کودک، شرایط محیطی خانه و مسلط شود. او باید در برخورد، پوشش، غذاخوردن با والدین هماهنگ باشد. باسواد و به کار خود مسلط باشد. همخوانی تنبیه و تشویق پرستار با والدین هم بسیار ضروری است.

استخدام مربی کودک در منزل | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

چطور به پرستار کودک اعتماد کنیم؟

یکی از سوالاتی که والدین از مرکز مهرپرور می کنند ؛  چطور باید به یک غریبه اعتماد کرد و کودک را کنار او در منزل تنها گذاشت؟ توصیه اول این است که والدین برای استخدام پرستار کودک از مراکز دارای مجوز کمک بگیرند. چنین مراکزی موضوعات را سخت گیرتر و مشکلات را بهتر پیگیری می کنند. شما می توانید از مرکز یا پرستار بخواهید شماره تماسی از نزدیکان پرستار کودک در اختیار شما بگذارند تا در مواقع ضروری با آنها ارتباط برقرار کنید. برای آسودگی خیال خودتان و پرستار کودک وسایلی که ارزش مادی دارند،  همین طور پول و جواهرات را در خانه قرار ندهید. می توانید برای منزل دوربین مدار بسته تهیه کنید. می توانید گاهی بصورت سرزده به منزل مراجعه کنید و شرایط را بررسی کنید. مراکز معتبر هم اصولاً خودشان روش های بررسی وضعیت را دارند.

ارتباط مناسب والدین با پرستار کودک

بعد از ارتباط مناسب پرستار با کودک حیاتی ترین ارتباط والدین با پرستار کودک است. این رابطه به طور مستقیم روی کودک تاثیر می گذارد. متاسفانه در برخی خانواده ها به پرستار کودک به عنوان یک کارگر نگاه می شود که این نگرش اثر منفی روی تربیت کودک دارد. رفتار متناسب با شأن والدین با پرستار بر نحوه رفتار پرستار با کودک اثر می گذارد. هر قدر پرستار کودک احساس کند کارش جدی گرفته شده است، تلاشش را بیشتر می کند و در کار خود موفق تر خواهد بود.

همسویی رفتار والدین و پرستار کودک

رفتار والدین و پرستار کودک بهتر است با هم تناسب داشته باشد. کودک ۷ یا ۸ ساعت در روز نزد پرستارش است. همسویی رفتار والدین و پرستار به این دلیل توصیه می شود. اگر کودک نباید قبل از غذا شیرینی بخورد، پرستار کودک باید در جریان این موضوع باشد. روش های تشویق یا تنبیه کودک را بداند. البته منظور از تنبیه کتک زدن یا فریاد کشیدن بر سر کودک نیست.مثلا کودک به دلیل رفتار نامناسب چند دقیقه ای کنار اتاق بنشیند. تنبیهات بی ضرری که در مورد آنها والدین و پرستار کودک باید به توافق برسند. هرقدر شباهت رفتاری بین والدین و پرستار بیشتر باشد احتمال بروز مشکلات رفتاری کودک در آینده کمتر خواهد شد.

استخدام پرستار کودک | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

مدت زمان لازم برای آشنایی کودک و پرستار

بهتر است بعد از استخدام پرستار کودک ، کودک و پرستار ناگهان باهم تنها نمانند. بهتر است فرایند از چند روز قبل شروع شود و در حضور مادر پرستار و کودک برای مدتی در اتاق تنها بمانند. در این صورت کودک بهتر می تواند به پرستار اطمینان کند. در این شرایط پرستار هم میتواند ریزه کاری های کار با کودک را یاد بگیرد.

نکات مورد توجه در روز مصاحبه پرستار کودک

قبل از استخدام پرستار کودک شما با پرستار کودک مصاحبه خواهید داشت. در روز مصاحبه شرح وظایف باید به طور واضح و مشخص بیان شوند. هر قدر این توافقات واضح تر باشد امکان بروز مشکلات در آینده کمتر است. در صورت حل نشدن مشکل ممکن است مرکز پرستار را تعویض کند. این موضوع بر احساسات کودک تاثیر منفی دارد. توصیه می کنیم که موارد زیر را با ایشان در میان بگذارید:

 • ویژگی های رفتاری کودک
 • رژیم غذایی کودک و عادات غذایی وی
 • قوانین خانه شما و خط قرمز های تربیتی
 • انتظارات والدین از آموزش های مورد نیاز کودک
 • آیا پرستار کودک اجازه دارد کودک را بیرون ببرد؟

استخدام پرستار بچه | مرکز پارسیان مهرپرور

نحوه استخدام پرستار در منزل از طریق موسسات پرستاری

شما می توانید شخصاً اقدام به استخدام پرستار کودک نمایید و در روزنامه ها آگهی کنید! یا می توانید از موسسات بخواهید پرستار مناسب کودک شما را اعزام کنند. مسیر منزل شما، تحصیلات پرستار کودک ، شرح وظایف پرستار کودک  و… هزینه نگهداری از بچه در منزل را تعیین می کنند. شما برای نظارت بر کودک خود میتوانید دوربین مدار بسته نصب کنید. از طریق گوشی تلفن همراه، خانه را کنترل کنید و رفتار پرستار کودک را ببینید. بهتر است هنگام انتخاب پرستار، به سوابق کاری مورد نظرتان توجه کنید. موسسات معتبر پرستاری از کودک بعد از گزینش، تکمیل پرونده و دریافت تضامین اعزام پرستار میکنند. موسسات بابت ارائه این خدمات و عقد قرارداد و پیگیری قرارداد از شما هزینه دریافت می کنند.

انتخاب موسسه خدمات پرستاری مناسب

برای استخدام پرستار کودک مناسب ابتدا باید به دنبال یک مؤسسه معتبر باشیدکه در روزنامه ها و یا سایت های اینترنتی آگهی دارند و یا از افرادی که  خودشان از مراکز نیرو گرفته اند پرس و جو کنید. یکی از پیشنهادات مؤثر که همواره به شما توصیه می شود بازدید از مؤسسه مورد نظرتان می باشد. سعی کنید در مورد نحوه استخدام پرستار کودک علاوه بر مؤسسه از افرادی که در این زمینه تجربه دارند و یا از فضای مجازی نیز اطلاعات کسب کنید. بعد از اطمینان از اینکه مؤسسه مورد نظرتان دارای مجوز وزارت بهداشت است می توانید از آن مؤسسه درخواست کنید تا مطابق با شرایط شما پرستار هماهنگ کند تا در منزل آنها را ملاقات کنید.

خلاصه مطلب استخدام پرستار کودک

بعضی والدین متاسفانه تکلیف پرستار را مشخص نمی کنند. وظایف متعددی به او می سپارند که کار اشتباهی است. بعضی والدین علاوه بر نگهداری و مراقبت از کودک، پخت و پز و نظافت و کارهای دیگر منزل را نیز به پرستار می سپارند. توجه داشته باشید که هدف شما از استخدام پرستار کودک مراقبت و تربیت کودک است. تربیت کودک را نباید فدای خانه داری کرد.  پرستار اگر وقت کافی نداشته باشد او را با بازی رایانه ای، کارتون سرگرم می کند تا به سایر امور برسد. پیشنهاد مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور ، استفاده از حضور مراقب کودک در شرایطی می باشد که اولویت نگهداری از کودک باشد.

هزینه استخدام پرستار کودک در منزل سال 1400

در صورت وجود شرایط اختصاصی در قیاس با شرایط مندرج در جدول، تعرفه ها متناسب با تفاوت شرایط، تغییر خواهد کرد.

نوع خدمات مورد نیاز کودک و یا نوزاد
 حقوق پایه ماهیانه پرستار روزانه (ریال)
 حقوق پایه ماهیانه پرستار ۲۴ ساعته یا پرستار شبانه روزی (ریال)
کودکیار  52.۰۰۰.۰۰۰ 69.۰۰۰.۰۰۰
مادریار 50.۰۰۰.۰۰۰ 67.۰۰۰.۰۰۰
نوزاد 55.۰۰۰.۰۰۰ 73.۰۰۰.۰۰۰
نوزاد یا کودک ۲ قلو 62.۰۰۰.۰۰۰ 82.۰۰۰.۰۰۰
تعرفه خدمات مازاد مورد نیاز کودکان (ریال)
انجام آشپزی و امور منزل 4.۰۰۰.۰۰۰ ۸.۰۰۰.۰۰۰
داشتن بیماری زمینه ای در کودک یا  نوزاد ۶.۰۰۰.۰۰۰ ۸.۰۰۰.۰۰۰
خدمات مازاد همراه کودک یا نوزاد ۶.۰۰۰.۰۰۰ ۸.۰۰۰.۰۰۰
آموزش به کودک | رسیدگی به امور درسی ۶.۰۰۰.۰۰۰ ۸.۰۰۰.۰۰۰
حقوق پایه ماهیانه مرکز بر اساس میزان 8 ساعت کار در 5 روز هفته ( شنبه تا چهارشنبه ) می باشد.
در صورت افزایش یا کاهش روزهای کاری، به ازای هر روز به میزان 20 % حقوق پایه، به حقوق ماهیانه اضافه یا از آن کم خواهد شد.
در صورت نیاز به روزهای پنجشنبه به میزان 15 % حقوق پایه، به حقوق ماهیانه اضافه می شود.
به ازای هر ساعت افزایش یا کاهش در ساعات کاری روزانه، حقوق پایه ماهیانه به مبلغ 300 هزار تومان افزایش یا کاهش می یابد.
برای فایل های روزانه و با شروع کار خیلی زود مثلاً (6:30 صبح ) و یا بد مسیر بودن، حقوق ماهیانه 300 هزار تومان بالاتر اعلام می شود.
حقوق ماهیانه خدمت یک روز در هفته 40 درصد حقوق پایه مرکز، 2 روز در هفته 55 درصد، 3  روز در هفته 70 درصد، 4 روز در هفته 85 درصد و 5 روز در هفته 100 درصد حقوق پایه است.

توجه : تعرفه ها بنا به تغییر شرایط بروزرسانی خواهد شد.

در صورت نیاز برای اطلاع از قیمت دقیق می توانید با مرکز مهرپرور تماس بگیرید.

جهت مشاوره رایگان استخدام پرستار کودک و نوزاد در منزل به کارشناسان ما پیام دهید.

دیدگاه در"استخدام پرستار کودک ، بچه و نوزاد در منزل : راهنمای استخدام پرستار کودک مناسب"

 1. […] از پدران و مادران با استخدام پرستار کودک در خانه موافق نیستند و در این مواقع به دنبال مهد کودک […]

 2. […] کودک و نوزاد در منزل دارید برای دریافت مشاوره رایگان استخدام پرستار کودک به کارشناسان مرکز پارسیان مهرپرور پیام […]

 3. […] کودک خوب آشنا باشیم. رعایت نکردن اصول صحیح در زمان استخدام پرستار کودک می تواند تبعات جبران ناپذیری داشته […]

دیدگاه خود را بنویسید