مركز خدمات بالینی ، مراقبتی و آموزشی در منزل پارسیان مهرپرور تحت نظارت مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 • info@mehrparvar.com
 • 021-44442410
استحمام سالمندان|مرکز پارسیان مهرپرور

استحمام سالمندان : بررسی شیوه اصولی حمام رفتن سالمندان + حفظ ایمنی آنها در حمام

حمام بردن سالمندان

در این مقاله از سایت مرکز مهرپرور به بررسی شیوه اصولی حمام رفتن سالمندان و حفظ ایمنی آنها در حمام می پردازیم. افراد باید از شوینده های بسیار ملایم مانند صابون یا شامپوهای بچه یا پدهای مخصوص شستشوی بدن برای استحمام سالمندان استفاده کنند تا چربی نهفته موجود در سطح پوست را با دست خود از بین نبرند. زیرا جبران و بازسازی چربی از دست رفته به دلیل کهولت سن و ناتوانی بدن برای برگشت مواد از دست رفته بسیار دشوار می باشد.

در ادامه به موارد زیر می پردازیم:

 • خشکی پوست در میانسالی.
 • شیوه اصولی استحمام سالمندان.
 • نحوه استحمام سالمندان.
 • حفظ ایمنی در حمام در زمان شستشوی سالمندان.
 • خلاصه مطلب.

خشکی پوست در میانسالی

حتما شنیده اید که پدر یا مادرتان با تعجب از خشک شدن پوست دست و صورت خود حرف می زنند و می گویند در جوانی هرگز مجبور نبودند مرطوب کننده استفاده کنند. به خصوص آقایان میانسال و مسن که حس خوبی از چرب کردن دست و صورت یا دیگر قسمت های پوست خود ندارند ، اغلب پوست دست هایشان خشک و ترک خورده است یا به دلیل خارش ناشی از خشکی و خاراندن مکرر دچار خراش و زخم هستند. اگر بگوییم ریشه بسیاری از این دردسرها در شیوه حمام کردن و رعایت نکردن برخی اصول قبل و بعد شستشوی سالمندان است و به راحتی می توانید از دست آن خلاص شوید ، حتما تعجب خواهید کرد.

شیوه اصولی استحمام سالمندان

بهتر است این شیوه حمام رفتن اصولی و سلامت را اجرا کنید تا خودتان ببینید چند درصد از مشکلات پوستی شما به خصوص خشکی و پیامدهای آن در دوران سالمندی از بین می رود:

۱- استحمام سالمندان باید هفته ای چند بار انجام شود ؟

به توصیه های زیر توجه فرمایید:

 • توصیه ما به افراد مسن و افرادی که پوست خشکی دارند هفته ای ۱ یا ۲ بار حمام است.
 •  استحمام به خصوص اگر همراه با شستشوی پوست با مواد شوینده باشد باعث خشکی پوست می شود.
 • حتی خود آب به تنهایی می تواند چربی پوست را که در سطح آن و برای حفاظت آب موجود در سلول های بافت پوست است ، از بین ببرد.
 • اگر روزانه دستهایتان را میشویید از آب خیلی گرم استفاده نکنید که این مشکل را به حداقل برسانید .

۲- بهترین درجه حرارت آب برای استحمام سالمندان چیست؟

به همه افراد چه جوان و چه پیر توصیه می شود هرگز با آب داغ دوش نگیرند اما این توصیه و تاکید در افراد مسن جدی تر است چرا که به دلیل بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی مخصوص سالمندی ، پوست دستخوش تغییراتی می شود که نمی تواند به خوبی سال های گذشته ، آب موجود در خود را حفظ کند.

توجه :

اگر پوست تان به صورت مکرر خشک می شود ، به خصوص زمانیکه در معرض باد قرار بگیرد یا با شوینده های مختلف در تماس باشد :

 • حتما با آب ولرم دوش بگیرید و قبل از حمام کردن حتما دمای آب را بررسی کنیدکه خیلی داغ نباشد .
 • پیش از درآوردن لباس ها دمای آب را با ناحیه آرنج تان بررسی کنید.

۳- استفاده از کدام شوینده ها برای استحمام سالمندان توصیه می شود ؟

سالمندان باید از شوینده های بسیار ملایم مخصوص شستشوی بدن استفاده کنند تا چربی نهفته در سطح پوست را با دست خود از بین نبرند. فرد سالمند نباید از لیف و کیسه های زبر استفاده کنند و پوست شان را به بهانه رفع خارش با لیف و کیسه بسایند.

توجه :
 • یکی از علل مهم خارش ، خشکی بیش از حد پوست است.
 • با تلاش برای حفظ رطوبت پوست به زودی از این خارش رها می شوید.

۴- حوله و لباس را در حمام بگذاریم یا بیرون حمام ؟

سعی کنید حوله و لباس تان را داخل حمام بپوشید. اگر در حمام فضایی برای قرار دادن حوله ندارید ، می توانید آن را در یک لگن یا ظرف مخصوص قرار دهید و یک لوسیون مرطوب کننده که حاوی وازلین یا اوسرین است نیز کنار حوله تان بگذارید زیرا باید در فضای حمام که مرطوب است ، آرام حوله لطیف خود را روی پوست گذاشته و بردارید.

در فضای داخل حمام رطوبت پوست هنوز از بین نرفته واستفاده از مرطوب کننده ها تاثیر بیشتری دارد بر روی پوست و بدانید که هرگز حوله را به شدت روی پوست خود نمالید. همانجا لوسیون بدن را نیز به همه پوست تان بزنید تا مانع تبخیر بیش از حد آب از سطح بدن شود.

توجه :
 • لوسیون های عطری مناسب نیستند. بهتر است از لوسیونهای ساده استفاده شود.

استحمام سالمندان|مرکز پارسیان مهرپرور

پرستار سالمند در منزل از مجموعه خدماتی است که می تواند در منزل شما اتفاق بیفتد. شرکت پارسیان مهرپرور با سابقه ترین شرکت خدمات پرستاری در منزل می باشد.

۵- مناسب ترین حوله برای استحمام سالمندان چه حوله ای است ؟

جنس حوله فرد سالمند باید لطیف و ظریف باشد تا بافت خشن حوله باعث آزردگی پوست نشود ، حتی همین حوله ظریف را نباید با خشونت روی پوست حرکت داد. چون به دلیل از بین رفتن بافت پوست در سالمندان ممکن است پوستشان آسیب ببیند  بهتر است برای مراقبت از پوست در سالمندان پس از حمام و پوشیدن لباس ها ، حوله را در محیطی خارج از حمام نگهداری کنید.

توجه :
 • حوله داخل حمام ، بهتر است نزدیک شوفاژ و دور از توالت فرنگی یا ایرانی باشد.
 •  نگهداری حوله و توجه به بهداشت آن لازمه حفظ سلامت پوست شماست.
 •  رطوبت عامل مناسبی برای رشد میکروب ها و قارچ هاست.
 • در محیط تاریک و گرم حمام سرعت تکثیر این قارچ و میکروب ها زیاد می شود.

اگر عادت دارید بعد از حمام حوله خیس را همانجا آویزان کنید ، بهتر است بدانید محیط مرطوب حمام اصلا مناسب نیست و باید حوله در هوای آزاد پهن شود تا خوب خشک شود. بعد از خشک شدن می توانید آن را در کمد و کشو یا حتی محل خاصی که در حمام دارید ، قرار دهید.

در نهایت رسیدگی به پوست و داشتن پوست مناسب به آرامش فرد سالمند کمک بسیاری میکند.

۶- حوله حمام را چند وقت یک بار بشوییم ؟

بهتر است به این موضوع به ظاهر ساده توجه داشته باشید که :

 • حداقل هر ۲ هفته یک بار حوله تان را بشویید.
 • برای خشک کردن از فضای باز داخل اتاق یا بیرون و در معرض آفتاب استفاده کنید.
 • حوله ها را حتما در دمای بالا و با آب در حد جوش بشویید.
 • اغلب میکروب ها در دمای نزدیک ۸۰ درجه می میرند.
 • حوله ای که در این دما و با هر شوینده ای شستشو داده شود ، عاری از هر گونه آلودگی است.

اگر به مشکل خاص پوستی یا بیماری قارچی دچار شده اید ، بهتر است از مواد ضدعفونی کننده هم استفاده کنید. بعد از شستشو هم خوب آن را آبکشی کنید. اگر ماشین لباسشویی اتوماتیک دارید هم لازم است بعد از خشک کردن حوله با ماشین آن را در فضای باز یا اتاق بگذارید که کاملا خشک شود.

نحوه استحمام سالمندان

الف) باید به فرد سالمند انگیزه ای برای تمیز شدن بدهید

سالمندان معمولا به خاطر آنکه زیاد در اجتماع حاضر نمی شوند میلی به حمام کردن ندارند. البته گاهی هم به علت کهولت سن و ناتوانی جسم تمایل به استحمام ندارند شما می توانید سالمندان را تشویق به حمام کردن کنید و یک انگیزه در آن ها فراهم کنید.می توانید برای سالمندان در تقویمشان روزهایی را برای رفتن به سینما ، پارک ، دیدار اقوام و یا رفتن به خانه ی فرزندان مشخص کنید و آن ها قبل از رفتن به آنجا تشویق به حمام رفتن کنید.

ب) به آن ها پیشنهاد دهید که در حمام کردن کمکشان کنید

گاهی اکثر سالمندان ترجیح می دهد که خود به تنهایی کارهای شخصی خود را انجام دهند اما شما نیز بر روی کارهای او در حمام نظارت داشته باشد. مطمئن شوید که سالمند خود می تواند از پس شستشوی خود برآید و مشکلی در حمام برای خود ایجاد نمی کند.

ج) حتما در رابطه با زمان حمام رفتن از او سوال کنید

اگر سالمند شما زیاد میلی به حمام رفتن ندارد ، نحوه ی درخواست خود را تغییر دهید:

مثلا:
 1.  به سالمند نگویید حمام می رود یا خیر؟ از او بپرسید مایل است چه زمانی به حمام برود.
 2. به او بگویید می خواهد خود به تنهایی به حمام برود و یا شما نیز به او کمک کنید؟

د) بهتر است یک نگهدار سالمند استخدام کنید

اگر سالمند نمی تواند خود به تنهایی به حمام برود و یا تمایلی به حمام رفتن با اعضای خانواده ی خود ندارد ، بدانید این امر کاملا طبیعی است بهتر است یک پرستار سالمند در منزل استخدام کنید که او بهتر می تواند به او در این امر کمک کند.

این خدمات به صورت گسترده ای در سطح شهر گسترش یافته است. شما با جستجو در اینترنت و یا یافتن یک مرکز خدمات نگهداری از سالمندان در منزل از آن ها بخواهید برای دو بار در هفته و در زمان های تعیین شده به منزل شما یک نگهدار اعزام کنند.(تعرفه پرستار و مراقب سالمند در منزل)

توجه :
 • کمک گرفتن از یک فرد غریبه برای شستشوی سالمندان کمی نگران کننده است. پس یک فرد حرفه ای استخدام کنید.

ه) استحمام سالمندان را به طور منظم انجام دهید

روز های مشخصی را برای حمام کردن سالمند در تقویم مشخص کنید تا برای سالمند بصورت یک برنامه در آید. البته این نظم و برنامه ریزی در کارها خود به خودی برای سالمند یک نظم ایجاد میکند .              

حفظ ایمنی در حمام در زمان شستشوی سالمندان

با توجه به سه مورد زیر ایمنی را در حمام موقع استحمام سالمند برای آنها فراهم نمایید:

۱) یک میله در حمام برای سالمند نصب کنید

اغلب سالمندان به دلیل نداشتن تعادل ممکن است در هنگام استحمام صدمه ببینند. اما شما میتوانید با نصب یک میله در حمام به کنترل بیشتر او در ایستادن کمک کنید . این ایده می تواند برای سالمند خیلی مفید باشد تا در هنگام ایستادن آن را بگیرد و تعادل خود را حفظ کند . این میله می تواند در شرایط ضروری به سالمند برای جلوگیری از زمین خوردن سالمندان در حمام کمک کنید.

استحمام سالمندان|مرکز پارسیان مهرپرور

در صورتی که شاغل یا دست تنها هستید و برای نگهداری از سالمند خود به پرستار سالمند در منزل احتیاج دارید ، می توانید از تعرفه پرستار و مراقبت سالمند در منزل که توسط مرکز پارسیان مهرپرور ارائه می شود، استفاده نمایید.

جهت دریافت خدمات پرستاری و مراقبت از کودک در منزل با ما تماس بگیرید.

۲) یک صندلی مخصوص برای سالمند تهیه کنید

استفاده از یک صندلی که برای سالمند راحت باشد و از لیز خوردن سالمند و خستگی سالمند در حمام جلوگیری کند می تواند مفید باشد.

۳) دوش دستی در حمام نصب کنید

دوش دستی به سالمند کمک می کند در حین نشستن بر روی صندلی به راحتی به شستشوی خود بپردازد.

توجه :
 • خوب است این موضوعات به ظاهر ساده را در خصوص سالمندان جدی گرفته تا به مشکلات جدی برنخوریم.

خلاصه مطلب استحمام سالمندان

در زمان استحمام سالمندان بسیار مهم است که از چه مواد شیمیایی استفاده می کنید زیرا جبران و بازسازی چربی از دست رفته به دلیل کهولت سن و ناتوانی بدن برای برگشت مواد از دست رفته بسیار دشوار می باشد. با افزایش سن ، خشکی پوست در افراد ظاهر می شود که با دانستن شیوه اصولی استحمام سالمندان می توانیم به این مسئله کمک کنیم. همچنین نحوه استحمام و حفظ ایمنی در حمام در زمان شستشوی سالمندان بسیار حائز اهمیت می باشد.